26 lutego 2019 WOJCIECH BOKINA

Crowdfunding – możliwy do wykorzystania także w restrukturyzacji sądowej

Ostatnio w związku z wielkim sukcesem projektu crowdfundingowego Wisły Kraków S.A. (zebranie 4 mln zł w niecałe 24 godziny) bardzo dużo mówi się o crowdfundingu. W skrócie jest to jedna z form pozyskiwania kapitału. Często mamy do czynienia z crowdfundingiem udziałowym, który polega na wpłacaniu przez inwestorów środków w zamian za objęcie określonego udziału w kapitale zakładowym podmiotu. Często w zamian za wpłacenie środków podmiotu podmioty nie tylko oferują udział w kapitale zakładowym, ale również dodatki w postaci swoich usług.

Od 2016 r. obowiązuje w Polsce prawo restrukturyzacyjne, dzięki któremu zostaje zawartych dużo więcej układów z wierzycielami niż na podstawie „starego” prawa upadłościowego. Niemniej jednak jednym z największych problemów podmiotów będących w restrukturyzacji jest uzyskanie nowego finansowania. Temu problemowi poświęcono nawet całą konferencję organizowaną przez Ministerstwo Rozwoju w dniu 21.06.2017 r. (Prawo restrukturyzacyjne jako element Polityki Nowej Szansy – szanse i problemy finansowania przedsiębiorstw w restrukturyzacji), ale nie znaleziono na nim rozwiązania, tylko środowisko prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego utwierdziło się w przekonaniu, że taki problem istnieje.

Rozwiązaniem dla podmiotów w restrukturyzacji – chociaż należy podkreślić że nie dla wszystkich – może być wykorzystanie crowdfundingu. Obejmowanie udziałów czy akcji podmiotu posiadającego problemy finansowe może nie jest za bardzo atrakcyjne, ale już obejmowanie udziałów i akcji w połączeniu z otrzymaniem bonów z rabatem na książki np. w przypadku Matras S.A. czy bonu z rabatem na garnitury lub koszule w przypadku Próchnik S.A. może być atrakcyjne. W dodatku podmioty takie mają problemy ze sprzedażą zapasów magazynowych. Crowdfunding może pomóc sprzedać stare kolekcie/zapasy, ale w ramach crowdfundingu można oferować w zamian za wpłatę nowe produkty, dzięki czemu można „rozruszać” obrót. Dzięki crowdfundingowi można zatem upiec nie dwie ale nawet trzy pieczenie na jednym ogniu.

W związku z tym, że obecnie można w ramach crowdfundingu zebrać środki do 1 mln euro i koszty samego procesu crowdfundingowego nie są wysokie może być to pomocne rozwiązanie dla niektórych podmiotów wobec których prowadzone jest postępowanie restrukturyzacyjne.

Więcej o możliwości zastosowania crowdfundingu w restrukturyzacji dodaje w portalu strefainwestorów.pl.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi WOJCIECH BOKINA Wspólnik/ Radca prawny
Jestem radcą prawnym i doradcą restrukturyzacyjnym. Jako partner w Kancelarii Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy prowadzę projekty z obszaru prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego oraz sporów gospodarczych.

Kontakt dla mediów

Avatar
Katarzyna Jakubowska PR Manager

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.

[FM_form id="1"]