7 stycznia 2017 WOJCIECH BOKINA

Jeden wierzyciel to ciągle za mało do ogłoszenia upadłości

Tagi niewypłacalność wierzyciele

Wraz z dużą nowelizacją prawa upadłościowego, która weszła w życie z początkiem 2016 r. ustawodawca zmienił definicję niewypłacalności. O nowej definicji niewypłacalności pisałem we wpisie restrukturyzacja po nowemu.

Nowa definicja niewypłacalności nie zmieniła jednak tego, że aby ogłosić upadłość podmiotu (nie dotyczy osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej) to musi istnieć zaległość przynajmniej wobec dwóch wierzycieli. Takie stanowisko już na gruncie nowych przepisów zajął Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie w prawomocnym postanowieniu z dnia 10.06.2016 r. w sprawie o sygn. akt X GU 524/16.

W uzasadnieniu ww. orzeczenia Sąd wskazał: „W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 p.u. ustawa reguluje zasady wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników. Z zestawienia art. 11 ust. 1 i 2 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 p.u. wynika zatem, iż nieregulowanie zobowiązania wobec jednego wierzyciela nie jest podstawą ogłoszenia upadłości”. W tym zakresie Sąd upadłościowy odwołał się do poglądu Sądu Najwyższego[1] oraz doktryny[2] i dodał, że „powyższe stanowisko pozostaje aktualne również w obecnym stanie prawnym”.

[1] SN w post. z dnia 31.01.2002 r., sygn. akt IV CKN 659/00 oraz SN w orzecz. z dnia 27.05.993 r., III CZP 61/93.
[2] F. Zedler „Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarze Zakamycza”, Zakamycze 2003 str. 23.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi WOJCIECH BOKINA Wspólnik/ Radca prawny
Jestem radcą prawnym i doradcą restrukturyzacyjnym. Jako partner w Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy prowadzę projekty z obszaru prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego oraz sporów gospodarczych.

Kontakt dla mediów

Avatar
Katarzyna Gajownik Młodszy specjalista PR

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólinicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.