8 lipca 2020 WOJCIECH BOKINA

Czy przedsiębiorcy wobec których wszczęto postępowanie restrukturyzacyjne będą musieli zwracać subwencje „covidowe”?

Tagi COVID-19 pomoc publiczna restrukturyzacja tarcza finansowa uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne
W przestrzeni publicznej pokutuje często przekonanie, że złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub wniosku restrukturyzacyjnego w ciągu 12 miesięcy od przyznania pomocy publicznej przyznanej w związku z covid, skutkuje koniecznością zwrotu tych środków. Tak naprawdę  zależy to jednak od rodzaju udzielanej pomocy i charakteru danego programu.
O ile taki skutek następuje w przypadku tarczy finansowej udzielanej przez PFR dla MŚP, to podobnego warunku nie ma chociażby w tarczy finansowej udzielanej przez PFR dla dużych przedsiębiorstw. Odnośnie poszczególnej formy pomocy, należy każdorazowo sprawdzać w ustawie, regulaminie programu przyznawanego przez daną instytucję, decyzji KE zatwierdzającej tę konkretną pomoc oraz w umowie z instytucją przyznającą pomoc, czy w przypadku otwarcia restrukturyzacji, w ciągu 12 miesięcy od dnia przyznania środków, dotację należy zwracać. Nie zawsze tak się bowiem dzieje, w szczególności w nowszych programach.
Poniższa ikonografika przedstawia 4 z 12 dotychczasowych programów pomocy publicznej notyfikowanych przez Polskę związanych z covid i notyfikowanych przez KE. Od prawidłowości zakwalifikowania środków do zwrotu będzie zależała skuteczność wielu postępowań restrukturyzacyjnych, dlatego wiedza ta powinna być powszechna w szczególności wśród doradców restrukturyzacyjnych, których rola znacząco wzrosła chociażby w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi WOJCIECH BOKINA Wspólnik/ Radca prawny
Jestem radcą prawnym i doradcą restrukturyzacyjnym. Jako partner w Kancelarii Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy prowadzę projekty z obszaru prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego oraz sporów gospodarczych.

Kontakt dla mediów

Avatar
Katarzyna Jakubowska PR Manager

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.

[FM_form id="1"]