10 sierpnia 2020 WOJCIECH BOKINA

Dopuszczenie nadzorcy sądowego w charakterze uczestnika w postępowaniu dot. masy układowej w ppu

Tagi doradca restrukturyzacyjny masa układowa nadzorca sądowy przyspieszone postępowanie układowe restrukturyzacja

W przyspieszonym postępowaniu układowym (ppu) nadzorca sądowy nie jest stroną ani uczestnikiem postępowań z udziałem dłużnika. Dłużnik ma tylko obowiązek poinformowania nadzorcy sądowego o postępowaniach dotyczących masy układowej. 

Jeden z warszawskich sądów dopuścił nadzorcę sądowego w charakterze uczestnika do postępowania w przedmiocie złożenia środków do depozytu sądowego, w którym jednym z uczestników jest dłużnik będący w ppu. Sprawa depozytowa dotyczy czynszów najmu objętych cesją wierzytelności przyszłych i (bez)skuteczności tych cesji po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Sąd uznał argumentację nadzorcy sądowego wskazującą na jego interes prawny w udziale w postępowaniu, polegający na dbaniu o prawidłowość przebiegu procesu restrukturyzacji mającego znaczący wpływ na masę układową. W niektórych przypadkach, zasadnym jest wzięcie przez nadzorcę sądowego udziału w takim postępowaniu z punktu widzenia prawidłowości przebiegu procesu restrukturyzacyjnego. Warto pamiętać, że podstawę do takiego działania stanowi art. 510 KPC.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi WOJCIECH BOKINA Wspólnik/ Radca prawny
Jestem radcą prawnym i doradcą restrukturyzacyjnym. Jako partner w Kancelarii Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy prowadzę projekty z obszaru prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego oraz sporów gospodarczych.

Kontakt dla mediów

Avatar
Katarzyna Jakubowska PR Manager

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.

[FM_form id="1"]