7 grudnia 2020 WOJCIECH BOKINA KRZYSZTOF OLECHNO

Przewodnik upadłościowy – plan spłaty a oddłużenie konsumenta

Tagi ogłoszenie upadłości plan spłaty prawo upadłościowe syndyk upadłość konsumencka wierzyciel

Konsument wnosi o ogłoszenie swojej upadłości w celu uzyskania oddłużenia. Droga do tego wiedzie, co do zasady, poprzez ustalenie planu spłaty wierzycieli. Po nowelizacji Prawa upadłościowego z 24 marca 2020 r. Sąd może odmówić ustalenia planu spłaty, tylko jeśli  upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy albo też, jeżeli w okresie 10 lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do upadłego prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań.

Jeżeli przesłanki te nie występują i konsument realizuje nałożone przez syndyka obowiązki, sąd powinien ustalić plan spłaty.

  • W jaki sposób odbywa się wykonywanie planu spłaty?
  • Czym jest sprawozdanie z wykonania planu spłaty?
  • Kiedy plan spłaty może zostać uchylony?

ODPOWIEDZI NA PYTANIA ZNAJDUJĄ SIĘ W INFOGRAFICE – ZOBACZ

 

 

 

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi WOJCIECH BOKINA Wspólnik/ Radca prawny
Jestem radcą prawnym i doradcą restrukturyzacyjnym. Jako partner w Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy prowadzę projekty z obszaru prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego oraz sporów gospodarczych.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi KRZYSZTOF OLECHNO Radca prawny

Kontakt dla mediów

Avatar
Sylwia Zajdel-Goleniowska PR Manager

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólinicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.